Co należy wykonać z samochodem po zimie?Zima to zwykle ciężki czas dla kierowców i samochodów. Problemy z rozruchem, konieczność odśnieżania auta i czyszczenia pokrytych lodem szyb nie należą do przyjemności. Wiele kłopotów przysparza też jazda po zaśnieżonych czy oblodzonych drogach. Podczas zimy auta szybciej się brudzą, więc wykonanie każdej banalnej w innych warunkach czynności – wymiana żarówki, zmiana koła, a nawet uzupełnienie w nim poziomu powietrza - może stać się prawdziwym wyzwaniem i skończyć wizytą w pralni.

Czytaj dalejDlaczego warto kupować oryginalne części samochodowe?Stłuczki, wypadki czy zwykła codzienna eksploatacja samochodu doprowadzają do tego, że pewne jego części wymagają wymiany. Każdy właściciel auta zastanawia się wówczas nad najkorzystniejszym rozwiązaniem, zarówno dla portfela, jak i późniejszego, bezawaryjnego korzystania z pojazdu. Możliwości jest wiele. Mianowicie można zdecydować się na zakup oryginalnych, używanych lub zamiennych części. Oryginalne części sprzedawane z logiem firmowym są zazwyczaj najdroższe. Nieco tańsze, ale równie dobre jakościowo są zamienniki, z kolei najmniej wydaje się na części używane, których niska cena niestety często idzie w parze z niską jakością.

Czytaj dalejFiltry samochodowe - rodzaje i wymianaFiltry to podstawowe elementy eksploatacyjne w każdym samochodzie. Odpowiadają za prawidłową pracę różnych podzespołów, w tym m.in. silnika, gwarantując przyjemną, a przede wszystkim bezawaryjną i bezpieczną podróż. W pojeździe wyróżniamy kilka rodzajów filtrów. Każdy z nich powinien być regularnie wymieniany. Wymiana filtrów nie jest ani droga, ani zbyt pracochłonna, a mimo to wielu kierowców zapomina lub bagatelizuje tę czynność.

Czytaj dalejJak prawidłowo wymienić akumulator?Większość kierowców chciałaby, żeby samochód służył im jak najdłużej, a zamontowane podzespoły nie ulegały awariom, jednak niemal wszystkie części znajdujące się w aucie mają określony czas użytkowania, po którym muszą zostać wymienione. Okres, po którym konieczna będzie wymiana może być różny i zależy od jakości wykonania oraz sposobu eksploatacji – przy odrobinie szczęścia niektóre elementy mogą wytrzymać znacznie więcej niż inne.

Czytaj dalejDlaczego warto używać klimatyzacji zimą?Przez lata klimatyzacja była luksusem, który montowano jedynie w topowych modelach samochodów osobowych i była stawiana na równi z aluminiowymi felgami lub samochodowym telefonem komórkowym. Dziś układ klimatyzacyjny jest montowany w większości modeli średniej, a nawet niższej klasy, a w autobusach i samochodach ciężarowych, zwłaszcza ciągnikach siodłowych stała się wyposażeniem, bez którego trudno wyobrazić sobie wielogodzinną pracę kierowcy.

Czytaj dalejNajczęstsze awarie układów hamulcowychUkład hamulcowy to w każdym samochodzie jeden z najważniejszych elementów odpowiedzialnych za bezpieczeństwo, który pozwala na stosunkowo szybkie zmniejszanie prędkości oraz zatrzymywanie pojazdu. Ze względu na znaczenie skutecznego hamowania dla możliwości w pełni kontrolowanego poruszania się autem, różne rodzaje hamulców stosowano już od czasów pierwszych konstrukcji tworzonych przez pionierów motoryzacji. Bębnowe układy hamulcowe funkcjonujące na podobnej zasadzie co dzisiejsze konstrukcje montowane na tylnych osiach mniejszych aut są używane już od lat 20. ubiegłego wieku, a hamulce tarczowe zaczęły się upowszechniać od lat 50., by dziś stać się standardem zarówno w autach osobowych wyższych klas, jak i ciężarówkach czy autobusach. Do utrzymania odpowiedniej sprawności pojazdów niezbędna jest wymiana elementów ulegających zużyciu oraz zastępowanie części do układów hamulcowych, które uległy uszkodzeniu. Przyjrzyjmy się bliżej działaniu układu hamulcowego oraz sprawdźmy, jakie są jego najczęstsze awarie.

Czytaj dalej