Najczęstsze awarie układów hamulcowychUkład hamulcowy to w każdym samochodzie jeden z najważniejszych elementów odpowiedzialnych za bezpieczeństwo, który pozwala na stosunkowo szybkie zmniejszanie prędkości oraz zatrzymywanie pojazdu. Ze względu na znaczenie skutecznego hamowania dla możliwości w pełni kontrolowanego poruszania się autem, różne rodzaje hamulców stosowano już od czasów pierwszych konstrukcji tworzonych przez pionierów motoryzacji. Bębnowe układy hamulcowe funkcjonujące na podobnej zasadzie co dzisiejsze konstrukcje montowane na tylnych osiach mniejszych aut są używane już od lat 20. ubiegłego wieku, a hamulce tarczowe zaczęły się upowszechniać od lat 50., by dziś stać się standardem zarówno w autach osobowych wyższych klas, jak i ciężarówkach czy autobusach. Do utrzymania odpowiedniej sprawności pojazdów niezbędna jest wymiana elementów ulegających zużyciu oraz zastępowanie części do układów hamulcowych, które uległy uszkodzeniu. Przyjrzyjmy się bliżej działaniu układu hamulcowego oraz sprawdźmy, jakie są jego najczęstsze awarie.

Czytaj dalejJak prawidłowo dbać o silnik samochodowy?Dobry stan techniczny jednostki napędowej to jeden z elementów, który decyduje nie tylko o utrzymywaniu osiągów pojazdu na właściwym poziomie, ale również o kwestiach związanych z kosztami jego eksploatacji. Zadbany silnik oznacza możliwość uzyskiwania niskiego poziomu spalania i zachowanie dobrej dynamiki przekładającej się bezpośrednio na bezpieczeństwo jazdy. Właściwe serwisowanie oznacza z kolei zmniejszenie liczby awarii, a zatem uniknięcie przestojów oraz długich, drogich i skomplikowanych napraw.

Czytaj dalejKiedy należy wymienić sprzęgło w samochodzie?Zaniedbania w serwisowaniu samochodu są zwykle dość kosztowne i prowadzą do pojawienia się znacznie poważniejszych i bardziej kosztownych awarii. Utrzymanie pojazdu w dobrym stanie technicznym wymaga systematycznej wymiany wszystkich zużywających się elementów oraz materiałów eksploatacyjnych.

Czytaj dalejJak wybrać odpowiednie klocki hamulcowe?Klocki hamulcowe mają bardzo duży wpływ na bezpieczeństwo jazdy, więc koniecznie należy je wymienić, gdy tylko pojawią się pierwsze objawy ich zużycia. Do wymiany potrzebne nam są nowe klocki, najlepiej wyróżniające się dobrą jakością. I tutaj często pojawia się kłopot, gdyż na rynku motoryzacyjnych produktów jest wiele, więc nie zawsze jesteśmy w stanie jednoznacznie stwierdzić, który z nich spełni nasze oczekiwania.

Czytaj dalejCzy warto inwestować w oryginalne części samochodowe?Oryginalne części samochodowe są drogie, więc większość kierowców szuka tańszej alternatywy w postaci zamienników. Części zamiennych jest na rynku wiele i część z nich gwarantuje wysoką jakość. Czy zatem opłaca się inwestować w oryginalne produkty?

Czytaj dalejRodzaje części do układów wydechowychPrawidłowe działanie i dobry stan techniczny układu wydechowego ma istotne znaczenie dla funkcjonowania każdego samochodu. Wszelkie usterki poszczególnych części, np. tłumika czy rur łączących, negatywnie przekładają się na pracę silnika. Dlatego należy kontrolować stan układu wydechowego i naprawiać wszelkie awarie, aby zapewnić sobie bezpieczną i komfortową eksploatację pojazdu. A większość takich napraw zwykle wiąże się z koniecznością zakupu nowych części do układu wydechowego.

Czytaj dalej