Czy warto inwestować w oryginalne części samochodowe?Oryginalne części samochodowe są drogie, więc większość kierowców szuka tańszej alternatywy w postaci zamienników. Części zamiennych jest na rynku wiele i część z nich gwarantuje wysoką jakość. Czy zatem opłaca się inwestować w oryginalne produkty?

Części samochodowe — oryginalne czy zamienniki?

Podstawowy problem z zakupem części oryginalnych związany jest bezpośrednio z ich ceną. Części oryginalne z logiem firmowym sprzedawane w salonach samochodowych są o wiele droższe od zamienników, co dla wielu osób stanowi główną przeszkodę w ich zakupie. Czy jednak przekłada się to na ich wyjątkową, niespotykaną na rynku jakość? Niekoniecznie. Ten sam producent sprzedaje dokładnie taką samą część o wiele taniej, ale bez znaczka firmowego. Różnica w cenie może być wówczas bardzo duża, a różnica w produkcie ujawnia się wyłącznie w postaci braku logo danej marki. Nadal dość powszechne jest przekonanie, że są to elementy gorszej jakości o skróconym czasie eksploatacji, co jednak nie pokrywa się z prawdą. Dobrej jakości części zamienne do samochodów produkowane są wedle tych samych standardów i na tych samych liniach montażowych co tzw. oryginały. Nie powinniśmy więc mieć obaw co do ich jakości.

Na rynku dostępne są też zamienniki innych producentów, które wyróżniają się wysoką jakością i dobrą ceną. Są to części produkowane przez wyspecjalizowane firmy, które mają na rynku mocną pozycję od lat, chociaż nie zaliczają się do grona dostawców fabrycznego wyposażenia. Zapewniają części wykonane z dobrych materiałów. Często ich produkty mają odpowiednie certyfikaty dopuszczające je do eksploatacji. Cena tego rodzaju zamienników jest relatywnie niska, a oferta bardzo szeroka, więc ta grupa produktów stanowi ciekawą alternatywę dla właścicieli samochodów.

Oczywiście w tym przypadku kupujący powinien mieć umiejętność doboru części, które rzeczywiście warte są uwagi, gdyż istnieje też grupa towarów o charakterze typowych podróbek”, których nie tylko cena jest niska, ale i jakość. Tanich podróbek jest na rynku sporo, bo nie ma takiej części, której nie da się podrobić. Często na pierwszy rzut oka do złudzenia przypominają oryginały, ale pod względem jakości zwykle daleko im do pełnowartościowego komponentu. Chociaż cena kusi, trzeba na nie uważać, szczególnie jeśli zależy ci na bezpieczeństwie i długiej, bezproblemowej eksploatacji danej części.

Chcąc mieć całkowitą pewność, że kupujemy dobrej jakości zamienniki w rozsądnej cenie, skorzystaj z oferty naszego sklepu motoryzacyjnego.


Wróć do bloga