Czym najlepiej wyczyscic tapicerke w samochodzie?Tapicerka samochodu to element, który przesądza o wrażeniu, jakie wywiera na nas wnętrze auta. Fotele, tylna kanapa, podłokietniki i boczki drzwi oraz pokrycie deski rozdzielczej, tunelu, a także stan wykładzin podłogowych są zwykle najlepszym wskaźnikiem tego, czy użytkownik dba o swoje auto. Niestety tapicerka wyjątkowo łatwo ulega różnym zabrudzeniom. Plamy mogą się pojawić nie tylko wtedy, gdy ktoś je lub pije w samochodzie, ale także wówczas, gdy ubrudzimy się podczas wymiany koła czy nawet nalewania paliwa do baku. Do czyszczenia tapicerki można użyć różnych metod i dostępnych na rynku środków. Zobaczmy, jakie sposoby mogą okazać się najbardziej skuteczne.

Od czego zacząć czyszczenie tapicerki?

Niezależnie od tego, z jaką tapicerką będziemy mieli do czynienia, wszystkie czynności warto poprzedzić dokładnym odkurzeniem całego elementu, na którym znajduje się zabrudzenie. Odkurzaczem usuniemy wszystkie drobiny, które mogły osadzić się na tapicerce – od zwykłego kurzu po okruchy jedzenia czy sierść przewożonych autem zwierząt.

Przystępując do prania tapicerki, trzeba zacząć od doboru preparatu przeznaczonego do materiału użytego w naszym aucie. Zwykle możemy mieć do czynienia ze zwykłymi grubymi tkaninami, welurem, alcantrą lub skórą. Wszystkie środki przeznaczone do czyszczenia i pielęgnacji powinny być dostosowane do rodzaju materiału, w przeciwnym razie nie tylko mogą okazać się nieskuteczne, ale również spowodować odbarwienie lub doprowadzić do zniszczenia włókien.

Większość środków czyszczących jest dostępna w postaci pianek lub sprayu. Użycie pianki jest wygodniejsze, ponieważ łatwiej ją równomiernie rozprowadzić. Do czyszczenia należy użyć bardzo miękkiej szczotki lub szmatki. W przypadku skóry sprawdzi się również miękka gąbka.

Metody postępowania po naniesieniu środka zależą od wskazówek producenta danego preparatu. Większość pianek wymaga jednak odkurzenia pranej powierzchni, natomiast spray najczęściej pozostawia się do wyschnięcia.

Przy czyszczeniu zabrudzeń warto pamiętać, że choć szczególną uwagę musimy poświęcić powstałej plamie, to koniecznie trzeba zająć się także całym elementem. Jeśli tego nie zrobimy, uprany fragment będzie się wyraźnie odznaczał od reszty.

Poważniejsze zabrudzenia mogą jednak wymagać użycia odkurzacza piorącego lub bardziej agresywnych środków chemicznych. W takim przypadku bardziej rozsądne będzie skorzystanie z pomocy firmy specjalizującej się w czyszczeniu wnętrz samochodów.


Wróć do bloga