Filtry samochodowe - rodzaje i wymianaFiltry to podstawowe elementy eksploatacyjne w każdym samochodzie. Odpowiadają za prawidłową pracę różnych podzespołów, w tym m.in. silnika, gwarantując przyjemną, a przede wszystkim bezawaryjną i bezpieczną podróż. W pojeździe wyróżniamy kilka rodzajów filtrów. Każdy z nich powinien być regularnie wymieniany. Wymiana filtrów nie jest ani droga, ani zbyt pracochłonna, a mimo to wielu kierowców zapomina lub bagatelizuje tę czynność.

W tym wpisie przedstawimy i krótko charakteryzujemy filtry samochodowe, ich funkcje oraz zalecaną częstotliwość wymiany.

Jakie filtry występują w aucie i jak często je wymieniać?

- Filtr oleju silnikowego. Odpowiada za filtrację oleju silnikowego w pojeździe. Skutecznie oczyszcza olej z zanieczyszczeń przedostających się wraz z powietrzem oraz produktów spalania. Dzięki temu chroni silnik przed zbyt szybkim zużyciem oraz wpływ na jakość jego pracy. Regularna wymiana filtra oleju silnikowego jest bardzo ważna. Zaleca się, aby dokonać wymiany raz do roku lub co 0-15 tysięcy kilometrów (zgodnie z zaleceniami producenta).

- Filtr paliwa. Ma na celu oczyszczanie paliwa z osadów i cząstek stałych. Powinno się go wymieniać przynajmniej raz do roku, najlepiej przed zimą. Dlaczego to takie ważne? W samochodach z silnikiem diesla, w filtrze paliwa zbierają się zanieczyszczenia, ale też woda. W ujemnych temperaturach, jeśli zbierze się dużo wody, powstanie w filtrze korek lodowy, który może zablokować przepływ paliwa. Dzieje się tak nawet kiedy w baku znajduje się dobrej jakości paliwo zimowe.

- Filtr powietrza. Ma bezpośredni wpływ na jakość pracy silnika. Umieszczony jest w układzie dolotowym. Ma za zadanie oczyszczanie powietrza kierowanego do komór spalania z pyłów, kurzu, owadów i innych cząstek stałych. Jeśli dojdzie do zatkania filtra, pogorszą się osiągi pojazdu, a nawet istnieje ryzyko przedostania się zanieczyszczeń do wnętrza silnika. Zaleca się, aby filtr powietrza był wymieniany co 20 tysięcy km lub raz do roku. Jeśli jednak samochód jest eksploatowany w otoczeniu o dużym zapyleniu, warto robić to częściej.

- Filtr kabinowy. Nie ma wpływu na stan pojazdu, jednak znacznie poprawia komfort jazdy kierowcy i pasażerów. Jego zadaniem jest filtrowanie powietrza, które trafia do wnętrza kabiny. Oczyszcza je ze wszelkich pyłów i kurzu. Należy go wymieniać przynajmniej raz do roku. Można częściej, jeśli w samochodzie jeżdżą alergicy lub dzieci. Największą skuteczność wykazują filtry kabinowe z wkładem węglowym.


Wróć do bloga