Jak dbać o samochód podczas zimy?Zima to trudny okres zarówno dla kierowców, jak i dla samochodów. Jazda po zaśnieżonych drogach, pokrytych błotem, piachem i solą, nie jest ani nazbyt komfortowa, ani korzystna dla pojazdu. Wszystkie te czynniki są niebezpieczne dla powłoki lakierniczej, elementów metalowych czy ogumienia. O czym jeszcze trzeba pamiętać zimą?

Samochód zimą — o czym musisz pamiętać?

Dla każdego kierowcy pierwsze mrozy oznaczają skrobanie szronu i lodu z szyb. Dlatego jeszcze przed zimą warto się zaopatrzyć w akcesoria do odśnieżania pojazdu. Szczotka i skrobaczka to podstawa. Dobrym pomysłem może być też stosowanie specjalnych odmrażaczy do szyb, które pozwalają szybko usunąć lód i szron bez konieczności skrobania.

Kolejna kwestia, o której należy pomyśleć jeszcze jesienią, to wymiana opon oraz sprawdzenie ogólnego stanu pojazdu. Podczas kontroli samochodu szczególną uwagę zwróć na stan amortyzatorów. Wymień też płyn do spryskiwaczy na zimowy, gdyż w innym wypadku przewody doprowadzające mogą zamarznąć już przy pierwszych mrozach.

Kiedy już zima nadejdzie, nie zapominaj o regularnym myciu samochodu i stosownej ochronie lakieru. Auto najlepiej myć ręcznie, szczególnie jeśli temperatury są ujemne (przy dodatnich można skorzystać z myjni automatycznej). Pomocne w tym przypadku będą specjalne szampony. Przed myciem zimą zawsze odpowiednio zabezpiecz zamki i uszczelki, np. smarując silikonem lub/i specjalnym smarem. Po umyciu osusz samochód i przejdź do kolejnego ważnego etapu, czyli pielęgnacji, która zapewni stosowną ochronę powłoce lakierniczej.

W ramach zabiegu pielęgnacyjnego warto wykonać tzw. glinkowanie, czyli dogłębne oczyszczenie karoserii z zastosowaniem specjalnie przeznaczonej do tego celu glinki. Jest to niezbędne do późniejszego polerowania pojazdu. Polerowanie pozwoli przywrócić estetykę i poprawić kondycję lakieru. Wykonujemy je ręcznie lub maszynowo (czyli używając polerki maszynowej). Polerowanie ręczne możliwe jest z zastosowaniem specjalnej pasty polerskiej i padów. Przeprowadzanie zabiegu maszynowego polecamy wyłącznie osobom, które mają odpowiednie umiejętności i pewną wprawę w tym zakresie.

Zimą bardzo ważnym zabiegiem jest woskowanie. Nakładając na lakier wosk, zapewnimy mu stosowną ochronę i zabezpieczymy przez najbardziej szkodliwymi czynnikami zewnętrznymi, w tym m.in. solą drogową. Dzięki temu auto pozostanie dłużej czyste, a jego mycie jest dużo łatwiejsze i szybsze.

W naszym sklepie motoryzacyjnym ROZRUCH zamówisz online potrzebne środki do mycia, pielęgnacji i zabezpieczenia pojazdu, a także niezbędne części samochodowe do naprawy mniejszych i większych awarii.

Zadbaj również o podwodzie

Opisane wyżej czynności dotyczyły przede wszystkim nadwozia, jednak zimą szczególnej uwagi wymaga też podwozie, o którym często zapominamy. Jest to szczególnie ważne w przypadku kilkuletnich lat, które mogą być narażone na rozwój korozji. Najłatwiejszym rozwiązaniem będzie skorzystanie z usług profesjonalnego warsztatu, który oferuje usługi konserwacji podwozi. Jeśli chcesz się tym zająć samodzielnie, musisz skorzystać z podnośnika kolumnowego, kanału lub najazdu (można też zabezpieczać podwozie, używając lewarka, jednak wszystkie czynności będziesz wykonywać w pozycji leżącej).

Konserwację podwozia rozpoczynamy od jego dokładnego umycia, np. myjką ciśnieniową lub parową. Konieczne jest jego dokładne oczyszczenia, a następnie odtłuszczenie powierzchni. Po wysuszeniu podwozia z pewnością ujawnią się wszystkie ubytki i ogniska korozji. Jeśli usterki będą poważniejsze, należy zlecić ich naprawę specjalistom.

Po oczyszczeniu i odtłuszczeniu podwozia zabezpieczamy go poprzez malowanie. W tym przypadku mamy do dyspozycji różne środki przeznaczone do amatorskiego zastosowania, w tym preparaty do nanoszenia pędzlem, w sprayu lub w puszkach itd. Dzięki nim podwozie będzie miało zapewnioną stosowną ochronę antykorozyjną.


Wróć do bloga