Jak prawidłowo dbać o silnik samochodowy?Dobry stan techniczny jednostki napędowej to jeden z elementów, który decyduje nie tylko o utrzymywaniu osiągów pojazdu na właściwym poziomie, ale również o kwestiach związanych z kosztami jego eksploatacji. Zadbany silnik oznacza możliwość uzyskiwania niskiego poziomu spalania i zachowanie dobrej dynamiki przekładającej się bezpośrednio na bezpieczeństwo jazdy. Właściwe serwisowanie oznacza z kolei zmniejszenie liczby awarii, a zatem uniknięcie przestojów oraz długich, drogich i skomplikowanych napraw.

Choć żywotność wszystkich części i podzespołów składających się na montowany w samochodzie motor i jego osprzęt zależy w dużej mierze od tego, w jaki sposób został on zaprojektowany, wykonany i zmontowany, to każdy kierowca może wpłynąć na wydłużenie jego możliwego czasu eksploatacji. W tym celu trzeba jednak będzie pamiętając o przestrzeganiu podstawowych zasad użytkowania pojazdu, w tym terminów przeglądów, ale także korzystając z części do silników sprawdzonej jakości oraz regularnie serwisując auto w profesjonalnym warsztacie. Przyjrzyjmy się bliżej temu, w jaki sposób należy dbać o stan jednostki napędowej w pojeździe. 

Dlaczego warto dbać o stan jednostki napędowej?

Silnik w każdym pojeździe, niezależnie od jego przeznaczenia jest jednym z najmocniej obciążanych podzespołów. Ponieważ pracuje w wysokiej temperaturze, a jego elementy poruszają się z ogromnymi prędkościami, jest stale narażony na duże tarcie oraz przegrzewanie się, powodowane zarówno ruchem, jak i powstającym podczas procesu spalania ciepłem. Elementy silnika są wykonane ze stopów metali, które są wyjątkowo odporne na takie warunki, jednak ich wytrzymałość jest ograniczona. Jeśli nie będą odpowiednio smarowane i chłodzone bardzo szybko może dojść do ich awarii. Warto pamiętać, że w przypadku silników liczą się nie tylko spektakularne usterki unieruchamiające silnik, ale również skutki awarii kumulujące się wraz z upływem czasu, takie jak choćby pojawiające się zarysowania wewnętrznych powierzchni cylindrów czy gniazd zaworów.

Równie istotne co sam silnik, jest prawidłowe działanie jego osprzętu. Ważne będzie utrzymywanie odpowiedniej wydajności pompy oleju i wody, a także pozostałych elementów układu smarowania i chłodzenia. Znaczenie ma sprawny układ elektryczny, obciążany zwłaszcza przy uruchamianiu pojazdu, ale niezbędny także do podtrzymywania pracy wszystkich zamontowanych w silniku i współpracujących z nim układów czujników oraz komputera sterującego pracą jednostki napędowej. Dla prawidłowego funkcjonowania kluczowy będzie dobrze funkcjonujący układ dostarczania paliwa oraz wyprowadzania spalin.

Choć eksploatacja silników benzynowych oraz diesli, a także specyfika jazdy samochodem ciężarowym, dostawczym czy osobowym jest nieco inna, większość zasad dotyczących prawidłowego użytkowania będzie do siebie zbliżona. Najważniejszy dla zachowania jednostki napędowej w dobrym stanie będzie odpowiedni styl jazdy i pamiętanie o właściwym serwisowaniu. Jeśli chodzi o technikę prowadzenia auta, to największe znaczenie będzie miało unikanie nadmiernego obciążania silnika. Istotne jest uzyskanie odpowiedniej temperatury pracy, pozwalającej na dobre smarowanie wszystkich ruchomych podzespołów, unikanie gwałtownych przyspieszeń i utrzymywanie optymalnego zakresu obrotów.

Na co należy zwracać uwagę przy eksploatacji silnika?

Jednym z najistotniejszych czynników wpływających na żywotność silnika jest jego odpowiednie serwisowanie oraz wymiana elementów i materiałów, które ulegają normalnemu zużyciu. Z pewnością szczególnie ważna będzie terminowa wymiana oleju silnikowego wraz z filtrem. Trzeba pamiętać, że olej musi mieć parametry określone przez producenta silnika, a nadmierne oszczędności czy wydłużanie czasu, w którym jest eksploatowany, sprzyjają zwiększeniu tarcia oraz pogorszeniu odprowadzania ciepła z powierzchni poszczególnych części. Wraz z upływem czasu w oleju gromadzi się coraz więcej zanieczyszczeń, zmienia się także lepkość i odporność na wysokie temperatury. Poza gorszym smarowaniem przepracowany olej oznacza też osadzanie się nagaru na poszczególnych elementach, co skutkuje złym chłodzeniem ich powierzchni. Równie istotne jest dbanie o jakość płynu chłodzącego oraz stanu całego układu odpowiedzialnego za jego przepływ.

Prawidłowe serwisowanie pojazdu wymaga dbania o jakość powietrza trafiającego do silnika. Ponieważ współczesne jednostki napędowe są na ogół wyposażane w turbosprężarki, dające możliwość uzyskania lepszych parametrów pracy przy mniejszych pojemnościach, a zapotrzebowanie na powietrze jest wysokie, konieczna jest dokonywana z odpowiednią częstotliwością wymiana filtra powietrza. Jest to szczególnie ważne, ponieważ wraz z jego zużyciem wzrastają opory przepływu, łatwiej też o uszkodzenie jego powierzchni i w efekcie zasysanie zanieczyszczeń. Nie wolno zapominać o filtrze paliwa, jednak równie istotne będzie tankowanie wyłącznie oleju napędowego czy benzyny dobrej jakości.

Bardzo istotne będzie pamiętanie o przestrzeganiu terminów kontroli oraz wymiany paska lub łańcucha rozrządu, ponieważ zaniedbania mogą doprowadzić do poważnej i kosztownej awarii, która w części przypadków będzie nieopłacalna. Podczas eksploatacji samochodu należy też zwracać uwagę na sprawdzanie stanu układu elektrycznego oraz okresową wymianę świec. Warto pamiętać, że działanie silnika będzie zawsze zależało od stanu wszystkich układów, które z nim współpracują. Nie powinno się zaniedbywać choćby systemów dbających o jakość spalin, ponieważ wykrycie przez czujniki ich nieprawidłowego funkcjonowania będzie odnotowywane przez komputer sterujący silnikiem i może prowadzić do zmiany parametrów jego pracy.

Trzeba też zwrócić uwagę na fakt, że w przypadku silników oraz ich osprzętu awaria jednego podzespołu zwykle pociąga za sobą uszkodzenia innych elementów. Wszystkie wykryte usterki powinny więc być usuwane możliwie szybko, a bardzo istotnym czynnikiem wpływającym na trwałość jest jakość używanych części zamiennych oraz fachowość warsztatu zajmującego się obsługą pojazdu.


Wróć do bloga