Jak wybrać odpowiednie klocki hamulcowe?Klocki hamulcowe mają bardzo duży wpływ na bezpieczeństwo jazdy, więc koniecznie należy je wymienić, gdy tylko pojawią się pierwsze objawy ich zużycia. Do wymiany potrzebne nam są nowe klocki, najlepiej wyróżniające się dobrą jakością. I tutaj często pojawia się kłopot, gdyż na rynku motoryzacyjnych produktów jest wiele, więc nie zawsze jesteśmy w stanie jednoznacznie stwierdzić, który z nich spełni nasze oczekiwania.

Dobre klocki hamulcowe — najważniejsze cechy

Wybierając klocki hamulcowe, w pierwszej kolejności należy zwrócić uwagę na współczynnik tarcia materiału ciernego i jego zachowanie w różnych warunkach. Klocki, które są warte naszej uwagi, powinny zapewniać wysoki i stabilny współczynnik tarcia przy każdej prędkości, temperaturze czy wartości ciśnienia w układzie hamulcowym. Hamowanie powinno odbywać się cicho i bez wibracji. Dla żywotności i sprawności klocków istotne znaczenie ma odporność materiału ciernego na krótkotrwałe spadki współczynnika tarcia, jakie mogą występować po kilku hamowaniach po rozpoczęciu jazdy (może występować wówczas zjawisko zanikania siły, tzw. fadingu, na skutek silnego rozgrzania klocków i tarcz hamulcowych).

W praktyce najtańsze zamienniki o wątpliwej jakości nie spełniają tych podstawowych kryteriów. Nie zagwarantują więc odpowiedniej skuteczności hamowania i żywotności. Warto więc wybrać sprawdzone produkty, co do których będziemy mieć pewność niezawodnego działania w różnych okolicznościach. W ofercie naszego sklepu motoryzacyjnego znajdziesz szeroki wybór klocków hamulcowych, które dostępne są w rozsądnych cenach, a jednocześnie gwarantują wysoką jakość.

Wymiana klocków hamulcowych

Klocki hamulcowe powinny zostać wymienione, gdy grubość okładzin spadnie poniżej ok. 3 mm lub gdy są one nierównomiernie zużyte. Nie należy zwlekać z wymianą. Nie wymieniając klocków na czas, doprowadza się do zużycia tarcz hamulcowych i powiększa koszt naprawy. Jeśli dojdzie do takiej sytuacji, głównym objawem będzie dźwięk ocierania się metalowych płytek nośnych o tarczę hamulcową. Niestety wówczas będzie trzeba przygotować się do wymiany nie tylko klocków, ale i tarczy, a ta do najtańszych nie należy.


Wróć do bloga