Jak zadbać o lakier samochodowy?O lakier samochodowy należy dbać regularnie — niezależnie od pory roku. Zewnętrzna powłoka lakiernicza przez cały czas jest narażona na szereg czynników, które mają na nią negatywny wpływ.

A warto pamiętać, że nie spełnia ona wyłącznie funkcji dekoracyjnej, lecz również chroni karoserię przed korozją, zadrapaniami, odbarwieniami oraz innymi skutkami działania środowiska zewnętrznego.

Samodzielna pielęgnacja lakieru samochodowego

Stan powłoki lakierniczej w dużej mierze zależy od użytkownika pojazdu. Regularna pielęgnacja odpowiednimi środkami pozwoli skutecznie przeciwdziałać skutkom działanie czynników zewnętrznych, dlatego warto dbać o lakier systematycznie. Jednorazowy zabieg pielęgnacyjny nie zniweluje śladów wieloletnich zaniedbań, nawet jeśli użyjemy najdroższych preparatów. Systematyczność to podstawa!

Oprócz tego warto wyposażyć się w odpowiednie środki pielęgnacyjne. Nasza firma zapewnia szeroki wybór chemii samochodowej online, dlatego też zachęcamy do zapoznania się z ofertą dostępną na naszej stronie. Podstawę stanowią preparaty mające na celu ogólną poprawę wyglądu karoserii, np. nabłyszczające i zabezpieczające przed działaniem promieni UV. Oprócz tego dostępne są też środki do konkretnych zastosowań, np. usunięcia drobnych rys na lakierze. Wybór chemii samochodowej jest szeroki, dlatego też bez większego problemu znajdziemy produkt dostosowany do potrzeb i efektu, jaki chcemy uzyskać.

Mycie karoserii

Przed rozpoczęciem jakichkolwiek zabiegów pielęgnacyjnych należy dokładnie oczyścić karoserię ze wszelkich zabrudzeń. Korzystając z myjni, pamiętaj, że lepiej dla powłoki lakierniczej będzie, jeśli skorzystasz z myjni bezdotykowej (mniejsze ryzyko uszkodzenia lakieru). Podczas mycia staraj się usunąć zabrudzenia ze wszystkich zakamarków, w których mogą gromadzić się zanieczyszczenia.

Karoserię można też myć z użyciem specjalnych szamponów, które dodatkowo pielęgnują powłokę lakierniczą. W przypadku trudniejszych zabrudzeń, np. pozostałości po owadach czy plam z asfaltu, można użyć specjalnych preparatów z glinką.

Po umyciu należy bardzo dokładnie spłukać wszelkie zastosowane kosmetyki, a przed przystąpieniem do kolejnych czynności trzeba odczekać do całkowitego wyschnięcia powierzchni samochodu.

Polerowanie i woskowanie lakieru

Kiedy karoseria jest już czysta, można przejść do pielęgnacji lakieru. Jednym z zabiegów z tego zakresu jest polerowanie. Profesjonalny zabieg polerowania można zlecić profesjonalnemu warsztatowi. Jednocześnie na rynku dostępne są specjalne preparaty oraz akcesoria, które pozwolą nam na wykonanie polerowania samodzielnie. Potrzebujemy do tego pada polerskiego i odpowiednio dobranego środka do polerowania. W ten sposób skutecznie zniwelujemy niewielkie zarysowania i przywrócimy blask powłoce lakierniczej.

Po polerowaniu warto wykonać woskowanie lakieru dla podniesienia estetyki karoserii i zabezpieczenia przed zanieczyszczenia oraz innymi czynnikami zewnętrznymi. Do tego potrzebne będą odpowiednio dobrane środki do woskowania oraz ściereczka z mikrofibry lub specjalna gąbka.

Usuwanie drobnych uszkodzeń lakieru

Niewielkie ubytki na lakierze mogą pojawić się zawsze, nawet jeśli sumiennie dbamy o karoserię. Większość drobnych zarysowań zamaskujemy podczas woskowania. Większe uszkodzenia można spróbować zabezpieczyć, używając np. pasty koloryzujące. Jeśli jednak ubytki są duże lub chcemy mieć pewność najwyższej skuteczności, możemy oddać pojazd do lakiernika, który profesjonalnie zadba o powłokę lakierniczą pojazdu.


Wróć do bloga