Jakie oświetlenie można używać w samochodzie?Większość kierowców dobrze zadaje sobie sprawę z tego, w jakie rodzaje świateł jest wyposażone auto. Zwykle kierujący wiedzą, jakich lamp powinni używać w konkretnych warunkach panujących na drodze. Zdarzają się wprawdzie pomyłki polegające na tym, że ktoś zapomni o włączeniu świateł mijania, gdy widoczność ulegnie pogorszeniu czy też niepotrzebnie uruchomi światło przeciwmgłowe, mimo, że mgła nie jest wystarczająco gęsta – takie sytuacje nie są jednak powszechne. O wiele częściej kierowcy nie wiedzą jakiego rodzaju oświetlenie samochodowe może być zamontowane w ich pojeździe. Przyjrzyjmy się bliżej temu zagadnieniu.

Oświetlenie samochodowe zgodne z przepisami

Kwestia tego, jakie lampy mogą być zamontowane w pojeździe jest ściśle określona w rozporządzeniu Ministra Infrastruktury w sprawie warunków technicznych pojazdów oraz zakresu ich niezbędnego wyposażenia. Wymienione są tam wszystkie rodzaje oświetlenia jakie mogą być używane w aucie. Do świateł obowiązkowych zaliczane są lampy pozycyjne przednie i tylne, mijania oraz drogowe. Konieczne są również kierunkowskazy, światła stop sygnalizujące hamowanie, a także tylne odblaski. Samochód musi być również wyposażony w światło cofania oraz światła awaryjne, jak również tylne światła przeciwmgłowe. Wymagane jest również podświetlenie tylnej tablicy rejestracyjnej.

W przypadku samochodów, których długość przekracza 6 metrów niezbędne są boczne odblaski. Samochody lub zespoły pojazdów o długości przekraczającej 6 m muszą mieć również światła pozycyjne boczne. W przypadku aut lub auta z przyczepą, których szerokość jest większa nić 2,1 metra obowiązkowe są ponadto światła obrysowe.

Przepisy dopuszczają też montaż w samochodzie oświetlenia dodatkowego. Mogą to być lampy przednie przeciwmgłowe, postojowe, odblaski boczne i przednie. Możliwa jest też instalacja świateł pozycyjnych bocznych i obrysowych na pojazdach o szerokości od 1,8 do 2,1 metra. W aucie mogą być również zamontowane światła do jazdy dziennej.

Montaż dodatkowych lamp

Montaż dodatkowego oświetlenia poza wymienionym w przepisach jest nielegalny. Za wszelkie światełka ozdobne i podświetlenia nie przewidziane przez prawodawcę może być nałożony mandat. Trzeba również pamiętać o tym, że możliwy jest montaż jedynie tych lamp które posiadają homologację. Reflektory z homologacją mają oznaczenie w postaci litery „E” oraz kodu kraju, gdzie zostały dopuszczone. W przypadku polski będzie to skrót „PL”.

Warto również wiedzieć, że do oświetlenia pojazdu można używać tylko takich żarówek do jakich został homologowany cały reflektor.


Wróć do bloga