Kiedy należy wymienić klocki hamulcowe?

comment Komentarz: 0 favorite Trafienie: 721

Klocki hamulcowe, jak wiele innych części w samochodzie, z czasem ulegają zużyciu. Tak naprawdę nawet najlepszej jakości elementy wcześniej czy później będą wymagać wymiany.

Jak często wymieniać klocki hamulcowe?

Częstotliwość wymiany klocków hamulcowych zależy od wielu czynników, w tym przede wszystkim:

  • - stylu jazdy (częste i gwałtowne hamowanie negatywnie wpływa na żywotność klocków),
  • - prędkości jazdy (szybka jazda zwykle wiąże się z częstym hamowaniem, co również wpływa na stan klocków hamulcowych),
  • - okoliczności jazdy (np. jazda po mieście, jazda po autostradach, jazda po bezdrożach itp.),
  • - przeciążenia samochodu,
  • - jakości klocków.

Wielu kierowców sądzi, że poziom zużycia klocków hamulcowych zależy od ilości przejechanych kilometrów. Oczywiście czynnik ten ma spore znaczenie, ale większe znaczenie ma styl jazdy. Przykładowo, jeśli samochód użytkowany jest w sposób ekonomiczny głównie po drogach o dobrej nawierzchni, będzie w stanie przejechać całkiem długi dystans bez konieczności wymiany klocków. Przy dynamicznej jeździe po mieście zwykle istnieje konieczność wymiany klocków po ok. 10 000 – 25 000 km, co dotyczy większości kierowców użytkujących lekkie samochody osobowe. W przypadku kierowców preferujących jazdę rajdową po zakurzonych drogach klocki hamulcowe mogą zużywać się już po ok. 5000 km. Trzeba jednak pamiętać, że ilość przejechanych kilometrów nie jest w tym przypadku miarodajnym wyznacznikiem, dlatego zawsze warto zwracać uwagę na pierwsze pojawiające się objawy ich niesprawności.

Objawy, które świadczą o konieczności wymiany klocków hamulcowych

Stan klocków hamulcowych można sprawdzać samodzielnie, co jednak przeważnie wiąże się z koniecznością odkręcenia koła. Na klockach znajdują się specjalne rowki, wskazujące stopień starcia okładzin. Jeśli rowek określający maksymalne zużycie jest niewidoczny, konieczna jest wymiana klocków. Aby klocki hamulcowe spełniały swoją funkcję, grubość okładziny powinna wynosić minimum 1,5 mm. Przezorni kierowcy mogą jednak zaplanować wymianę, gdy jej grubość przekracza jeszcze 2 mm.

Co się stanie, gdy nie wymienimy klocków hamulcowych mimo widocznych śladów zużycia? W praktyce rzadko dochodzi wówczas do nagłej awarii, jednak z czasem hamulce zaczną tracić swoją sprawność niezbędną do bezpiecznej jazdy. Zużyte klocki hamulcowe wpływają na gorszą skuteczność hamowania. W nowoczesnych pojazdach zapali się kontrolka czujników elektronicznych. Jeśli w porę nie wymienimy klocków, dodatkowo można doprowadzić do zużycia tarcz hamulcowych, co zdecydowanie zwiększy koszt naprawy.

Komentarze

Bez komentarza w tej chwili!

Zostaw swój komentarz

niedziela poniedziałek wtorek środa czwartek piątek sobota styczeń luty marzec kwiecień maj czerwiec lipiec sierpień wrzesień październik listopad grudzień

Nowa rejestracja konta

Posiadasz już konto?
Zaloguj się lub zresetuj hasło