Rodzaje części do układów wydechowychPrawidłowe działanie i dobry stan techniczny układu wydechowego ma istotne znaczenie dla funkcjonowania każdego samochodu. Wszelkie usterki poszczególnych części, np. tłumika czy rur łączących, negatywnie przekładają się na pracę silnika. Dlatego należy kontrolować stan układu wydechowego i naprawiać wszelkie awarie, aby zapewnić sobie bezpieczną i komfortową eksploatację pojazdu. A większość takich napraw zwykle wiąże się z koniecznością zakupu nowych części do układu wydechowego.

Budowa układu wydechowego — najważniejsze elementy konstrukcyjne

Do podstawowych podzespołów, tworzących układ wydechowy (określanego też mianem układu wylotowego), zaliczamy kolektor wydechowy, tłumiki oraz rurę wydechową. Kolektor wydechowy jest przymocowany do silnika. Jego zadaniem jest gromadzenie i odprowadzanie gazów spalinowych z kilku sąsiadujących ze sobą cylindrów silnika. Z kolei za odpowiednie połączenie wspomnianych komponentów odpowiadają uszczelki.

Obecnie układy wydechowe wyposażone są w katalizator, który pomaga w znacznej redukcji toksyczności emitowanych spalin. Celem tego komponentu jest przekształcanie szkodliwych substancji zawartych w spalinach w nieszkodliwe związki.

Rura wydechowa łączy kolektor wydechowy z katalizatorem lub rezonatorem. Służy do dalszego odprowadzania spalin, a dodatkowo tłumi hałasy powstające podczas pracy silnika samochodowego.

Do innych ważnych części tworzących układ wydechowy zaliczamy też filtry cząstek stałych (w silnikach Diesla), rezonator lub tłumik wstępny, złącza, uszczelniania i uszczelki oraz liczne mocowania (głównie gumowo-metalowe obejmie).

Kiedy trzeba wymienić części do układu wydechowego?

Zakup i wymiana części do układu wydechowego są niezbędne wtedy, gdy dojdzie do zużycia lub usterki dotychczas zamontowanych w pojeździe komponentów. Wymiana jest konieczna, gdy zauważymy typowe objawy usterek, np. głośna praca silnika wynikająca z uszkodzenia tłumika (przepalony lub skorodowany).

Innym symptomem problemów są wydobywające się spod maski lub samochodu gazy spalinowe (niekiedy mogą dostawać się nawet do wnętrza pojazdu). Nieprzyjemne zapachy przy odpalaniu zimnego silnika zwykle świadczą o usterce w katalizatorze. Oprócz tego można zauważyć wyraźne obniżenie osiągów pojazdu, zwiększone zużycie oleju i paliwa oraz trudności w odpalaniu silnika. To wszystko świadczy o usterkach w układzie wydechowym. W takich przypadkach konieczna jest możliwie jak najszybsza wymiana części układu wydechowego.

Gdzie kupić części do układu wydechowego i na co zwracać uwagę?

Nasz sklep motoryzacyjny ROZRUCH zapewnia szeroki wybór części do układów wydechowych. U nas znajdziesz komponenty do układów wydechowych autobusów i pojazdów ciężarowych. W ofercie posiadamy części zamienne i podzespoły stanowiące elementy układu wydechowego pojazdów pochodzących od renomowanych marek.

Gwarantujemy wyłącznie sprawdzone, wysokiej jakości produkty, które wykazują odporność, trwałość i niezawodność, wydłużając okres eksploatacji całego układu. Zapewniamy m.in. certyfikowane tłumiki do samochodów ciężarowych zachodnich i polskich marek. Nasz asortyment obejmuje również rury wydechowe proste, wykonane z wysokiej jakości aluminium odpornego na działanie szkodliwych czynników, rury elastyczne oraz kolanka. W ofercie mamy też elementy montażowe, m.in. łączniki gumowe zawieszenia tłumika oraz kołnierze tłumika stanowiący końcówkę przewodu wydechowego.


Wróć do bloga